Takie podejście stwarza wiele pytań: w jaki sposób moja przyczepa powinna zostać połączona w celu przetransportowania ładunku? Oraz gdzie konkretnie należy go umiejscowić w pojeździe?
Początkowo odpowiedzi częściej można znaleźć nie na placu, lecz przed komputerem. To właśnie tu własne oprogramowanie firmy Faymonville umożliwia symulację różnych scenariuszy przed realizacją.
Cel: teoretyczna weryfikacja tego, co jest możliwe w praktyce!
„Falco” (Faymonville Analytical Loading Capacity Organizer – analityczny organizator ładowności Faymonville) to nazwa programu przeznaczonego dla oddziału pojazdów modułowych.
Z łatwością pomaga nawet w skomplikowanych przypadkach.
Klient wprowadza parametry ładunku do systemu, który oblicza dostępne możliwości. Podstawą informatyczną programu Falco jest zasada „zdefiniuj i połącz”.
Intuicyjny i przyjazny dla użytkownika
Oprogramowanie Faremax (Faymonville Repartition of Mass by Axles – podział masy na osie Faymonville) może być stosowany w przypadku tradycyjnych naczep, gdy należy określić rozkład obciążenia i obliczenia dźwigni. To prosty, przejrzysty i szybki proces, który jest zawsze oparty na konkretnych informacjach o pojeździe klienta.
Program przeznaczony do obsługi samojezdnych transporterów firmy Cometto nazywa się Cosmo (Cometto software for modular trailers – oprogramowanie do naczep modułowych
Cometto).
Wszystkie te narzędzia stanowią połączenie technologii, matematyki, fizyki oraz informatyki.
Zostały one opracowane przez firmę Faymonville w taki sposób, aby były intuicyjne i przyjazne dla użytkownika.Wyniki można wydrukować oraz zabrać na plac lub miejsce pracy, aby kierowcy mieli przed sobą wszystkie istotne informacje, jakie są potrzebne do konfiguracji i połączenia pojazdów oraz zabezpieczenia ładunku.